Jestli nežijete mimo naši sluneční soustavu, jistě jste již zaznamenali „módu“, kdy temný režim ovládl většinu aplikací i chytrých telefonů. Proč tomu ale tak je? Víte co k tomu výrobce vede?
Počátek této „módy“ pramení u chytrých telefonů značky Apple. Následně se začaly přidávat ostatní výrobci s operačním systémem Android. Poté, co se novina rozkřikla, se k tomuto hnutí postupně začaly přidávat i vývojáři aplikací. Mezi prvními byl Instagram a Facebook s Messengerem. Nyní se k trendu přidává i Google s pod něj spadajícími aplikacemi (Mapy nebo Obchod Play). Proč tomu ale tak je?
Prvním důvodem je design. Dříve byl trend dělat aplikace světlé a vzdušné. Nyní se trend zkrátka obrátil. Tmavé aplikace vypadají elegantně a tajuplně. Nehledě na to, že zařízení vypadá jako by nemělo žádné okraje a působí nadčasově.
Dalším důvodem je zdraví uživatelů. Bylo totiž prokázáno, že černé pozadí ničí oči daleko méně nežli pozadí bílé. Jestliže se na obrazovku díváme ve tmě (bez jakéhokoliv dalšího osvětlení v místnosti), jsou oči hodně namáhány, což způsobuje zhoršování zraku. Nicméně ruku na srdce, zdraví uživatelů není tím největším důvodem, proč by tak velké společnosti chtěli měnit své zvyky.
Posledním, a zároveň největším důvodem, je úspora energie. Nové mobilní telefony a tablety mývají OLED displeje. Tyto displeje jsou typické tím, že pokud mají zobrazovat černou barvu, diody se vypnou. Tímto způsobem je dosaženo opravdové černé barvy a je vytvořen krásný kontrast barev. Z toho, že diody nemusí svítit neustále, vyplývá, že šetří energii zařízení samotnému.
Budete-li tedy chtít ušetřit i vy nějaké to procento baterie, neexistuje nic lehčího, než se do tohoto režimu přepnout. V aplikacích samotných je tento režim znázorněn nejčastěji ikonou půlměsíce. Pokud budete chtít mít i pozadí ve vašem telefonu v tomto stylu, můžete si ho nastavit v „Nastavení“ poté „Obrazovka“, „Téma“ a následně „Tmavé“.