Na světe snad není člověka, který by v dětství nezatoužil mít zvíře a poprvé zažít pocit, že se stará o něco živého. Pokud se to týká i Vašeho dítěte. Pořádně si promyslete, jak moc to zasáhne chod Vaší domácnosti. Zde je pár bodů, které by Vám mohly pomoci při správném výběru a ujasnění, zda jste na to všichni připraveni.
• V první řade mějte jasno v tom, jestli v rodině nikdo netrpí alergií na zvířecí chlupy a případně volte mazlíčka bez srsti (rybičky, kočka Sphynx, pes naháč, různé druhy ještěrek, potkan bez srsti)
• Pečlivě naslouchejte tomu, jakého mazlíčka si vlastně přeje a proč. Jestli ho chce spíš pozorovat (např. rybičky) nebo se mazlit (např. pes, kočka). Vysvětlete mu, co obnáší starat se o různé druhy zvířat a zda je ochotno mu věnovat potřebný čas. Je totiž veliký rozdíl v péči o rybička a v péči o psa.
• Pokud chce psa, může ho samo venčit nebo bude muset chodit s dospělým? Kolik času bude doma samotný? Budete si ho brát s sebou na dovolenou? Pokud ne, máte někoho blízkého, kdo by se o zvíře staral nebo si ho vzal na pár dní k sobě domů?
• Do jaké míry bude moct skutečně pečovat naprosto samostatně, v čem bude potřebovat dopomoc, jaké činnosti nezvládne? Například vyčistit klec, terárium, akvárium, měnit vodu, doplňovat jídlo, hrát si s ním, mazlit, případně učit povely a mnoho dalšího.
• Uvědomte si, po jak dlouhé době Vašemu dítěti vyprchá nadšení z nové věci. Pokud pro nějakou věc velmi snadno vzplane a baví ho pouze krátkou chvíli, asi ještě není vhodný čas na pořízení zvířete. Případně kupte zvíře, které nepotřebuje moc velkou péči (např. křeček).
• S dítětem si promluvte o tom, co všechno bude péče obnášet a že od doby, kdy si vybraného mazlíčka domů donese, stane se to jeho povinností a neměl by ho zanedbávat. Vysvětlete mu,že je to živý tvor, který má city, uvědomuje si bolest, pohodlí, radost a pokud nemůže žít volně v přírodě, na dítěti je naprosto závislým.