Vztahy bez bouří, hádek a výměny názorů neexistují. Měli bychom si, ale uvědomit, jak moc náš vztah tyto nesváry ovlivní. Dříve než se do výměny názorů pustíme, zkusme si představit, nakolik druhého partnera citově zraníme. Cholerické povahy asi o důsledku hádky přemýšlet nebudou. Jen stěží dokáží své emoce takzvaně ukočírovat a často vypustí z úst věci, které je později mohou mrzet. Ideální je, pokud svůj protějšek dobře znáte a dokážete alespoň částečně předvídat, jak bude řešit emocionální a vyhrocené situace.
Pokud dokážete toto zhodnotit, můžete si ujasnit, jaký postoj k vyhrocené situaci zaujmete. Necháte se rozčílit, budete smutní nad věcí nebo bude vaše reakce také přehnaná? Je samozřejmé, že váš postoj ovlivní problém, který řešíte. Jestli se pohádáte kvůli tomu, že nevíte jakou pračku koupit nebo jakou barvou vymalovat pokoj, bude situace určitě odlišná od případu, kdy přijdete u druhého z partnerů na nevěru. V takové chvíli totiž těžko oddělíte emocionální stránku věci od faktů. Můžete jednat zkratkovitě. Nejdříve si tedy pokuste urovnat myšlenky, jak pokračovat dále. Chcete ve vztahu zůstat nebo to pro vás není myslitelné? Dejte si na utřídění myšlenek dostatek času. Počítejte s tím, že to bude obtížné. Jednoduchá není ani komunikace s žárlivým a podezíravým partnerem. Vztah se žárlivým partnerem může být natolik neúnosný, že ho raději ukončíte.
Zdravá žárlivost ano, může druhého z partnerů i potěšit, ale přemíra podezíravosti může vztah docela zničit. Ideální by bylo, kdybychom si mohli vybrat partnera podle svých představ. To by bylo velice příjemné, ale většinou v období zamilovanosti se nám právě tento partner zdá být tím pravým. Až nám opadnou růžové brýle, můžeme na soužití pohlížet zcela jinak. Nezapomínejte, ale na to, že každý máme své chyby a nedostatky.