Háčkování a pletení není jen pro babičky. Je to koníček, který může provozovat každý, kdo má aspoň trochu trpělivosti – začátky totiž nejsou jednoduché.
Materiál
K háčkování budete potřebovat háček, k pletení jehlice. Oba typy produktu se prodávají ve více velikostech, zvolit musíte dle tloušťky vlny. Když už jsme u té vlny, tu budete potřebovat také. Zezačátku je jednodušší učit se na tlustší vlně, protože je tak pletení a háčkování snazší. U každé vlny máte napsanou hmotnost, návin a také doporučenou velikost háčků a jehlic.
Návody na YouTube
Pro začátečníky je naprosto nejlepší sledovat někoho, jak danou věc dělá a učit se pohledem. Na to jsou skvělé návody na YouTube. Najděte ten správný tutoriál, poslechněte si mluvené rady a přitom sledujte, jak člověk pracuje. Toto je pravděpodobně nejlepší cesta, jak se čemukoliv naučit, protože čtení z knih nemusí být vždy jednoduché.
Pokud máte v blízkosti osobu, co tuto ruční práci ovládá, nebojte se zeptat o pomoc a rady.
Stejná oka
Dodržujte stejné napětí u dlouhého kusu vlny. Tím dosáhnete stejných ok. Nechcete přece, aby bylo každé jinak utáhnuté a na celkový pohled nehezké. Stejně tak si dejte pozor na vynechávání ok. Nejprve je vhodné zvolit menší počet nanesených oček (či uháčkovaného řetízku) a neustále, v každé nové řadě, si počítejte oka – tak Vám žádné neuteče a získáte cvik.
Trpělivost
Zpočátku nikdy nikomu nic nejde. Nezoufejte proto a nevzdávejte se. Klidně si dejte pauzu, ale vraťte se zpátky a zkuste to znovu. Trpělivost je zde klíčovým faktorem, bez ní se háčkovat či plést nenaučíte. Jako motivaci si můžete prolistovat různé vzory, či hotové produkty – třeba Vám pomůže pohled na tom, co budete jednou sami schopni vytvořit jen z klubka vlny.
Tak vidíte, není to tak těžké! Zpočátku asi nebudete jako ovčí babička s upletenou šálou, nejprve se to musíte naučit. Proto to hlavně nevzdávejte – cvik dělá mistra.